motto... Proč je všechno sakra tak složitý? caVemAn's World
Každý správný stopař má svůj ručník
25. května 2001

Nedávno zemřel Douglas Adams, autor Stopařova průvodce po Galaxii a dalších bezva knížek. Dnes mi přišeil mail, ze kterého uvádím podstatnou část.

vazeni pratele,

tento britsky fenomenalni autor "Stoparova pruvodce po Galaxii" zemrel presne pred 14-ti dny na nahle selhani srdce ve veku 49-ti let. Tento clovek byl i autorem i dalsich knih a pracovnikem londynske stanice BBC. Prave na jeho pamatku dnes v patek 25.5.2001 budou vyznavaci "Stopare" nosit cely den viditelne rucnik, proc rucnik?, zde je vynatek z jeho kniky:

Rucník:
Rucník je skutecne kolosálne užitecná soucást výbavy hvezdného stopare. Predevším ma znacnou praktickou cenu - mužete se do nej zabalit, aby vám nebyla zima, když poskakujete napríc chladnými mesíci planety Jaglan Beta. Mužete na nem ležet na zárivých, mramorových pískem vystlaných plážích Santraginu V a vdechovat opojné výpary z jeho morí. Mužete na nem spát pod hvezdou, jež tak rude zárí na planete pouští, Kakrafúnu. Mužete ho použít jako plachtu, až poplujete na malickém voru po proudu drsné reky Moth, mužete ho namocit pro boj zblízka, nebo si jím zabalit hlavu, abyste necítili jedovaté pachy žravé obludy Blatotlacky z Traalu a nestretli se s jejím pohledem (je to nepredstavitelne tupé zvíre, myslí si, že když ji nevidíte, nevidí ani ona vás - blbá jak tágo, ale zato znacne žravá). Když jste v úzkých, mužete jím signalizovat o pomoc. No, a samozrejme se jím také mužete utrít, pokud vám to po tom všem ješte pripadá dost cistý. Co je však ješte duležitejší, je obrovský psychologický význam rucníku. Tak napríklad když nejaký padour (padour = ten, kdo není stopar) zjistí, že stopar má rucník, automaticky predpokládá, že vlastní rovnež kartácek na zuby, žínku, mýdlo, krabici sušenek, cutoru, kompas, mapu, klubko provázku, sprej proti mravencum, výbavu do dešte, skafandr atd. ap. A nejen to. Rád stopari pujcí kterýkoli ze jmenovaných predmetu nebo cokoliv jiného, co stopar neštastnou náhodou "ztratil". Onen padour si totiž pomyslí, že ten, kdo dokázal stopovat napríc a našír celou Galaxií, žít v drsných podmínkách a za pár šupu, porvat se s osudem a preprat ho a kdo presto vždycky ví, kde má rucník, je zrejme clovek, s nímž je nutno pocítat. Tento obrat ostatne pronikl i do stoparského slangu. Lze napríklad ríct: "Hele, sasuješ toho húpyho Forda Prefecta? To ti je teda frúd, kterej fakticky ví, kde má rucník." (sasovat=znát, brát na vedomí, seznámit se s, poznat po sexuální stránce; húpy=opravdu desný frajer; frúd = opravdu desne správný frajer.)

Takze pokud uvidite nekoho, kdo ma u sebe rucnik, neni to blazen!

homepage Douglase Noel Adamse je http://www.douglasadams.com/
ceskou verzi slovniku vytvoril znamy Petr Pazour z Vlasimske astronomicke
spolecnosti a naleznete ji na http://www.vas.cz/stopar/

diky Douglesi, diky vsichni, kteri si tento den alespon vzpomenou na rucnik!

Jsi . návštěvník těchto stránek. Aktualizace: 25.05.2001 13:54   
[ I n t r o ]
[ P r á v ě   t e ď ]
[ C o ž e ? ? ]
[ A r c h í v ]
[ D o w n l o a d ]
[ L i n k á r n a ]
[ K a m a r á d i ]
[ V a r i o u s ]
[ N ě c o   o   m ě ]