motto... Proč je všechno sakra tak složitý? caVemAn's World
Cella - až příliš komfortní vězení
5. března 2001
Poněkud krkolomným způsobem jsem se před časem dozvěděl, že v pátek se v Plzni otvírá "nový taneční klub". V klidu jsem na to zas zapomněl a až ve středu vyvstala otázka, co s pátečním večerem?

S jistou skepsí k podobným projektům v tomhle vychlastaným městě, ale přesto zvědaví a nedočkaví stepujem s Mírou v půl desátý před vchodem (začátek byl v devět). Ještě na ulici potkal Míra nějaký známý, takže po chvilce stepování na chodníku jsme skočili u nich v autě a zahulili. Pak ještě nějaké naléhavé zařizování u LEEho doma a honem dovnitř!

[ flyer ]

:: první dojem ::
ŠOK. Jinak to nejde popsat. Hned po vstupu (gorila, lístek, razítko, lístek, další gorila) mi málem vypadly oči z důlků. Tohle je taneční klub? U vchodu barokní fontána plná umělých kytek, zdi obložené (doufám že) umělým mramorem, pod stropem latinský nápis. Sorry, latinu neumim, takže příslušným moudrem nemůžu sloužit. A skrz skleněné dveře bylo vidět na mainstage...

V tomhle skutečně netradičním prostoru postává vcelku standardní galerie housových smažek (lesklý ohoz, kapsáče z oranžovýho šusťáku, kapsička elegantně připnutá vzadu. Druhou variantu s kódovým označením "smažící bernardýn" ani nebudu popisovat. I ten obojek na krku se našel...). Dál toho k vidění moc nebylo, takže razíme zkoumat další neprobádané končiny.

:: mainstage :: djs: Pietro, Smaf, Jackill, Nipp, L.P.D, Krasty
Poměrně velký prostor, něco jako menší tělocvična. Nechce se mi věřit oficiálně propagované kapacitě 2000 lidí (pařících). Hudba nic moc, něco mezi technem a housem. Melodie žádná a rytmus mě taky nijak neuchvátil. Jedním slovem - tuc tuc. Bohužel, co se týká předváděného DJského umění to je tak všechno, co k tomu jde říct. Plzeň nezklamala. :-(

Jedna z mála věcí, která mě vyloženě uchvátila byl ten prostor jako takový. Celkem hodně místa na pařbu, DJ přímo v centru dění a skutečně dobře vymyšlená "infrastruktura". Okolo sálu se tahne jako by druhé patro z několika barů (jednotné ceny), všude se dá sedět, opřít, prostě pohoda. Všecho pospojovaný můstky, dlouhými schody přes celý sál, sloupy atd. Skoro by se to dalo nazvat prolejzačkou pro zmaštěný lidi (nechce mi někdo tvrdit, že hlavní důvod návštěvy je hudba, že ne?). Skutečně neobvykle velké množství míst, každé má jiný charakter, pořád je na co koukat, kam jít, co dělat. Takže v tomhle ohledu jednozančně obrovský plus. (1:0)

Další věc, kterou sem jinde neviděl, jsou dvoje (!!) záchody v opačných koncích, takže klasický problém se tu fakt nemusí řešit. (2:0 pro Cellu). Bohužel, tím končí skoro všechno, co šlo najít pozitivního.

Pokud nechcete číst nekonečné nářky nad tím, že se pokazilo téměř všechno, co pokazit šlo, přelezte radši do chill-outu, tady už toho k vidění moc nebude. >>

Průšvih první - šatna
malá pidikomůrka, ve které všechno vyřizoval very homeless faced důchodce (!!) ohozený do večerních šatů a snad i v lakýrkách. Jedna bunda na věšák - dvě minuty, někdy i tři. Podle kondice, krevního tlaku a rosného bodu. Baťoh na stejné číslo? Komplikace... Plus další dvě minuty. (2:1)

Průšvih druhý - světla
Bohužel, tady si svou daň vybral jinak geniálně vybraný prostor - čtvercový půdorys a výška dvoupodlažního domu moc způsoby nasvítit nejde. A organizátoři bohužel vybrali ten nejhořší ze všech mála možných způsobů. Čtyři rampy po obvodu placu a pár dalších po sále nabízí slušné možnosti - tady totálně zabité. Pár blikátek pod stropem absolutně nedokázalo prosvítit oblaka umělého, tabákového i jiných kouřů, takže místo hry světel bylo vidět jen jednolitý mlžný opar střídavě prosvěcovaný strobáčem. Občas se mi povedlo zahlídnout i další arzenál, ten si ale až do našeho odchodu ani neškrt'. (2:2)

Průšvih třetí - dekorace by Filip Andel
Bohužel, i tady pokračoval pseudobarokně-antický styl. Po stěnách červeně mihotavé žárovky imitující svíčky, kolem místa pro "ci-ci tanečnice" (??) dokonce svíčky pravé... 'sem fakt nežral. Tuny umělýho fíkusu (nebo co to bylo) po zdech. Na sloupech zbytky různobarevných soch od pasu hore (tuším že se tomu říka "torzo") obalené do průhledného celofánu s puntíkama jako kytice z květinářštví. Od pugétu chryzantém je odlišovalo jedině drátěné pletivo rafinovaně obtočené kolem nejzajímavějších míst :-) (2:3)

Průšvih čtvrtý - podlaha a další podružnosti
Když pominu dlážněnou svítící (!!) podlahu dole, všechno ostatní se odehrává ve dřevě, dokonce s koberci. Pro taneční klub skutečně neotřelá a silně nepraktická výbava. Divný dojem z toho všeho sem neměl asi jenom já, soudě podle množství lidí bloumajících kolem a hledajících těch několik málo popelníků. Odhazovat nedopalky na koberec zcumlaný na dřevěných schodech se kupodivu nikomu nechtělo... Výstavištní haly mají přeci jen něco do sebe. Minimálně betonovou nezničitelnou podlahu. Židle a stolky v barech, všechno většinou nepotažené dřevo. No comment. (Takže jaké je skóre? 2:4 "proti")

Průšvih pátý - videoprojekce live videomatix (by psychodeluxe)
Od klasických projekcí (WinAMP AVS nebo jiný plugin + karta s TV výstupem, BTW: na Tajmahalu bylo v jednu chvíli vidět i FPS někde v rohu :) se tady přesunuli k "plně profesionální produkci". Měnící se obrázky na a ne reagovat na hudbu, takže někdy to byl celkem tristní pohled na pomalu se hýbající barevné fleky za zvuku techna... Světla moc, projektor se slabou lampou a plátno daleko. Výsledek? Škoda mluvit. Trochu vzruchu přinesl remix Slepičího úletu. Sledovat davy slepic trsajících do rytmu je fakt úlet. Ale jenom do té chvíle, než vám dojde že DJ už dávno hraje něco jinýho a ten kur tam je pořád... a pořád... a furt tam je... a já se šel projít ven... vrátil se... a bylo to tam pořád. Škoda, tohle byla spíš tragédie. (2:5)

Dobře si pamatuju na první akci na Spilce. Od tý doby se to tam hodně změnilo ještě k lepšímu, takže předpokládám (spíš doufám), že něco podobného se stane i tady. Celkově ve mě ten prostor vzbuzoval vzpomínky na Brumlovku. Kdyby se veškerá divno výzdoba přikryla kusem černé látky, přes to mandallu a nebo UV věc na koukání, bylo by to totální místo na psy-trance akci. Bez jediné vady.

Ještě si teď uvědomuju jednu věc, kterou v rámci objektivity musim napsat. Totiž klimatizace. Fungovala na 100%, takže celou noc bylo nejen dýchatelně, ale dokonce i příjemně. To se zas tak často nevídá. (3:5)

:: chill-out :: djs: Hoffee, Chocolate, Dave Wave, Dash
Ovšem tenhle flek mě dostal. Příjemné posezení v několika oddělených místech vyloženě vybavených podle toho, jakou má kdo "chuť na další lidi". Kolem DJe menší místo pro pařivce, bar další prostor k sezení na zemi. Koberce, tak proklínané kdekoliv jinde tady konečně našly uplatnění a během večera se tu prakticky nedalo projít :)

Ještě víc překvapil výklenek úplně vzadu. Prostor přesně na kulečníkový stůl sloužící jako velkokapacitní židle, popelník i lehátko. A hlavně, kolem dokola prosklený strop, takže výhled na oblohu, prázdnou noční ulici, připadně paneláky kolem. Každému podle jeho chuti. A díky těm sklům i osvěžující chládek.

Prostě chilloutu nejde absolutně nic vytknout, dokonce i jinde tak bujná a kýčovitá výzdoba se tu nekonala. A ještě jedno překvápko. Někdy kolem jedenáctý večer se pomalu, polehoučku objevila věc, kterou v Plzni není až tak často slyšet - jungle!!

Takže vlastně až do rána jsem strávil celou noc právě tady, v klidu posedával, občas zapařil a proplouval světem vlastních představ, muziky a všeho ostatního :-)

Za chillout jednoznačně bod plus, tohle se vážně povedlo. (4:5)

:: zvuk ::
Tohle si nechávám záměrně až nakonec. Ozvučení mainstage nemůžu až tak posoudit, protože celou dobu svého průzkumu stál nahoře "na galerii" :) V chilloutu by možná stálo za úvahu vytáhnout ještě pár beden dál, protože vzhledem k poměrně nudloidnímu tvaru prostoru nebylo vzdadu u kulečníku slyšen ani půlku toho, co někde vepředu.

Co si ale zaslouží obdiv je zvukové oddělení mainstage a chilloutu. I když je to jenom skleněná stěna s poměrně velkým průchodem, vzájemné rušení končí asi metr od té průchozí díry. Jinak každý slyší jen to, co má. Skvělé. (5:5)

:: what's next? ::
Celkově na mě Cella působila slušným dojmem, zvlášť když šlo o první akci v tomhle klubu. Odpovídá tomu i vyrovnané skóre +5/-5. Nemám nic, na co bych vyloženě musel nadávat. Dokonce ani na tu vodu ne. Mimochodem, 2dcl za 15 korun, na dvacku mi vrátili 2 koruny a ještě neradi... Pořádající agentura se to všechno možná snažila zařídit až příliš bezvadně. Výsledek je bohužel odpovídající zbytku plzeňských klubů pro místní "dance-snoby". Až příliš z toho všeho smrděla "Jednadvacítka" nebo "Star" :-(( Škoda, ale lidi se bavili, zřejmě jim to nevadilo. Mě jo. Časem se mi to podařilo přestat vnímat, takže více méně pohoda.

Co mě trochu děsí, je seznam DJů pod agenturou FutureBeat. Nechce se mi věřit, že by tihle lidi spáchali takovou obludnost, jako je výzdoba tohohle klubu. Mám strach, že to nejhorší (fontána, latina a mramor) má na svědomí majitel klubu a že se to jak teknká červená nit potáhne každou akcí. No taky stěhujte vodotrysk, když už ho tam nějakej moula postavil... O šutru na zdech ani nemluvím.

Rozhodně jsem se tu nebyl podívat naposled, při první příležitosti a vhodném lineupu sem vyrazím zas. Minimálně zkouknout, jak se to všechno vyvíjí a jestli se Cella postupně promění spíš v Roxy, Radost FX nebo Spilku. Zatím není poznat, co bylo záměrem, ale to se časem určitě vytříbí.

Pořádající agentura http://www.futurebeat.cz
Oficiální informace http://www.futurebeat.cz/tisk/cella_20010302.htm
Fotoreport zatím nic :-(

Jsi . návštěvník těchto stránek. Aktualizace: 05.03.2001 22:14   
[ I n t r o ]
[ P r á v ě   t e ď ]
[ C o ž e ? ? ]
[ A r c h í v ]
[ D o w n l o a d ]
[ L i n k á r n a ]
[ K a m a r á d i ]
[ V a r i o u s ]
[ N ě c o   o   m ě ]